Liht-naistepuna- tuntud ka kui viinapuna, viinalill, jaanirohi. Ladina keeli Hypericum perforatum.
Liht-naistepunaga väga sarnane on kandiline naistepuna, millel ei ole küll nii suuri raviomadusi, aga enda tarbeks võib korjata ikka. Vahet saab neil kõige lihtsamini teha varre ja lehtede järgi- liht-naistepuna vars on kahe kandiga ja lehed pisikesi auke täis justkui perforeeritud (need on eeterlikku õli sisaldavad näärmed); kandilise naistepuna vars on neljakandiline. Kasvab põlluservadel, kraavikaldail, niitudel ja ka metsas lagedamatel kohtadel, üldiselt peaks kasvama Eestis igal pool. Õitseb juulist septembrini.
Taime kogumiseks võib õitsemise ajal köita taime ülemine puitumata varrega osa kimpu ja pööningule päikese eest varajatud kohta kuivama riputada. Kuivatis kuivatada 50-60 kraadi juures. Kuivatatud ürt säilitab oma tervistavad omadused 2 aastat.
Liht-naistepuna peetakse ka Euroopa Ravimiameti poolt tõenduspõhiselt kasutatavaks ravimtaimeks, kuna sisaldab hüperitsiine, hüperforiine, flavonoide, tanniine, eeterlikku õli. (A. Raal, M. Sarv, K. Vilbaste „Eesti Ravimtaimed”)
Samas on nii meil kui ka mujal Euroopas naistepuna kasutatud juba väga ammustest aegadest hoolimata sellest, et tema raviomadused justkui tõestamata olid 🙂
Kasutatakse närvihaiguste, rahutuse, närvipõletike, kõhuhäirete, unepuuduse, reuma puhul. Seespidiselt aitab tee või tinktuurina tarvitades, välispidiselt on hea naistepuna õli pealemäärimiseks. Vaevavaid kohti võib määrida ka tinktuuriga.
Mina olen teinud igal aastal naistepunast tinktuuri ja õli, kui vähegi taimi jagub, ka hüdrosooli.
Õli valmistamiseks täida purk päikesepaistel korjatud õitega ja vala üle hea oliivõliga näiteks. Õli peab õied täiesti katma. Sulge purk ja jäta paariks nädalaks päikese kätte valmima. Mõne aja pärast muutub õigesti valminud õli punakas-lillaks. Valmis õli kurna ja säilita tumedas taaras hästi kinnikorgituna külmas.
Naistepunaõlist on abi põletushaavade, näärmete paistetuse, kõhuvalu puhul.
Eelmisel sügisel sai valmistatud väike partii huulemääret naistepuna õliga- https://usinaednik.ee/toode/huulemaare/
Kallis ämm ravis sellega talvel edukalt ohatisi.
Tinktuuri teen õitest ja lehtedest ja viinast. Perenaised, kes teevad endale suvist likööri viina ja marjadega- lisage sellele ka mõned peotäied naistepuna õisi- ja saategi parima turgutuse pimedateks sügisõhtuteks. Ära unusta muidugi ka mett või suhkrut lisada.
Väike hoiatus ka: naistepuna ei tohi tarvitada koos teiste ravimitega. Samuti ei sobi tema tarvitamise ajal päevitada, sest suureneb naha valgustundlikkus.