Üheksavägine- Verbascum thapsus. Tuntud veel ka kui jänesetubakas ja karuleht. Juba nimi annab aimu taime võimekusest. Vastavalt „Eesti taimede kukeaabitsale” (T. Kukk) kasvab Eestis kõikjal.

Ei maksa segamini ajada musta vägiheinaga, millel raviomadused puuduvad. Lihtne on musta vägiheinaga vahet teha õisi vaadeldes- üheksavägise õied on heledate tolmukatega, mustal vägiheinal tolmukaniidid tumedad lillakad.

Mul on taimevägilane aeda ja väga sobivalt kohe lillepeenrasse kasvama sattunud. Sarnaselt  üheksavägisega sobivad ravieesmärgil kasutamiseks ka kõrge vägihein V. densiflorum ja suureõieline vägihein V. pholomoides.

Vägihein õitseb juulis- augustis ja ravimina kasutataksegi põhiliselt õisi, aga oma toime on ka lehtedel. Iga õie eluiga on vaid üks päev ja siis ma neid ennelõunasel ajal kuiva ilmaga nopingi.

Eelmisel aastal sai tinktuuri tehtud viinaga,  lihtsalt kohe värskelt õisi pudelisse lisada iga päev. Tänavu plaanin kuivatada ja külmemal ajal teena tarvitada. Kuivatis 40 kraadi juures kuivavad.

Õied on väga head tarvitada kopsupõletiku, bronhiidi, läkaköhaga, toime on põletikuvastane ja valu vaigistav. Sobib podagra ja reuma ravimiseks, mao- ja soolepõletike vastu, olevat hea ka kõrvetiste puhul. Võib panna salvi sisse, kas siis eraldi või näiteks koos saialille või raudrohuga. Soovitatakse panna ka värskeid lehti haudunud jalgadele paistetuse vastu.

Minu lemmik taimeteadlane professor Aili Paju kirjutab oma raamatus „Kui taimed räägiksid”, et vanas kreekas valmistati üheksavägise varrest ja lehtedest tõrvikuid ning suitsu sissehingamine peletab külmetuse korral põletiku ja taandab astmanähte.

Ja kui keegi veel ei usu selle taime võimeid, siis ka raamatus „Eesti ravimtaimed” (A. Raal, M. Sarv, K. Vilbaste) kinnitatakse, et Euroopa Ravimiamet tunnustab nii üheksavägise, kõrge vägiheina kui ka suureõielise vägiheina (V. phlomoides ) ravivahendina külmetuse ja köhaga kaasneva kurguvalu leevendamiseks.

Samuti on kindlaks tehtud vägiheina tervendav toime gripi ja ka mitmete teiste viiruste puhul. Jällegi üks taim juures, mis võiks kas siis tinktuuri või teena kodus tarvitamiseks olla.

üheksavägine