Ahtalehine põdrakanep Epilobium angustifolium kasvab põlendikel, kraaviäärtes, hõredamas metsas. Inglise keeles kutsutaksegi fireweed, kuna armastab kasvada paikades, kus mets põlenud. Tegemist mitmeaastase rohttaimega, mis kasvab päris kõrgeks, kuni 150 cm.

Noored võrsed (blogis foto ka) sobivad süüa ning on väga maitsvad. Näiteks hakituna omletis koos nõgese ja naadiga, kui toorelt krõmpsutamisest isu täis. Süüa sünnib ka põdrakanepi juur, mida röstituna võib proovida kohvi asemel kasutada.

Põdrakanep sisaldab rohkesti tanniini, parkaineid, lima, alkaloide, mikro- ja makroelemente, pektiini, suhkrut (noored juured eriti), C- ja A-vitamiini.

Ravimina kogutakse ürti ja lehti õitsemise ajal juunis-juulis. Koguda võib ka hiljem, aga just õitsemise algul on toimeained taimes kõige suuremad. Mõnedel andmetel on lehtedes isegi rohkem kasulikku kui kaunites lillades õites.

Põdrakanepipreparaatidel on põletikuvastane, rahustav ja isegi uinutav toime, kasutatakse traditsioonilise vahendina meestele eesnäärmeprobleemide korral.

Sobib väga hästi peavalude leevendamiseks ja lõõgastumiseks, sisaldab sellist ainet nagu oenoteiin B, mis omab vähivastast mõju mitmete maade teadlaste uuringute andmetel. Lisan ingliskeelse lingi, kus on päris mitmed uuringud põdrakanepi heade toimete kohta välja toodud. Kokkuvõtvalt ikka igati väärt kraam 🙂

Kuivatatakse pööningul või varikatuse all kimpudena või kuivatis 50 kraadi juures. Mulle maitseb värske tee lehtedest ja õitest, aga väga hea on ka Ivani tee, mille tegemise õpetusi on erinevaid.

Sel aastal olen teinud 2 päeva, 4 päeva ja 5 päeva fermenteerunud teed. Valmistamiseks võtan põdrakanepi lehed, lasen natuke närbuda, rullin käte vahel hoolega läbi ja panen kaussi kile alla seisma. Seismise käigus omandab põdrakanep meeldiva puuviljase magusa aroomi. Ühe ööpäevaga saab heledama tee (justkui roheline tee), viiega juba päris musta. Kuna lehed armastavad käärima minna, tuleb silm peal hoida kogu aeg. Kui tunnen, et on valmis, kuivatan kuivatis 68 kraadi juures. Olen lugenud, et soovitatakse ka kuumemas kuivatada, isegi kuni 100 kraadi juures, aga mul kuivati maksimum lihtsalt 68 kraadi. Valminud joogimaterjali säilitan purgis või paberkotis.