Harilik kortsleht– Alchemilla vulgaris
Mul on vedanud- see taim kasvab mul aias tõesti igal pool. Ja vaja on teda ka läinud. Eestis kasvab kortslehte 23 liiki (vastavalt „Eesti ravimtaimed” A. Raal, M. Sarv, K. Vilbaste), mida eristada suudab vaid spetsialist, kuid mis õnneks kõik omavad ravitoimet.
Seda lillekest on võimalik ka kergelt oma lillepeenrasse asustada, kasvukohana eelistab päikeselist või poolvarjulist kohta.
Eesti rahvameditsiinis on kortslehte kasutatud rohkesti ja nimetusi palju – üheksaväeline, pasarohi, luutõberohi, pisaratelill, kasterohi, krookleht jne. Kasterohi ta tõesti ka on- suvehommikutel on mõnus kortslehe lehtedele kogunenud kastepiiskadega silmi niisutada (vanarahvas ju säilitas sellega noorust). Peale minu aia kasvab teda Eestis tõesti igal pool- niitudel, parkides, tee äärtes. Õitseb ka kogu suve läbi.
Lisaks teena joomisele võib teda kogu kasvu ajal ka salatina kasutada, nii õisi kui lehti. Räägivad, et eri liigid maitsevad erinevalt, aga eks see sõltub ka kasvukohast.
Risoomist valmistatud teega raviti vanasti külmetust, nohu-köha, tiisikust, kõhuvalu, venitusi, kehvveresust ja kõiksugu naistehaigusi. Aidata võib ka värske risoomi närimine.
Mina olen kasutanud ainult õisi ja lehti- nii teena kui ka lihtsalt puhta joogivee maitsestajana ning salatina. Kõige paremad on muidugi värsked õied, aga talveks on neid mõistlik ka kuivatada. Kuivatatud lehtedest võib ka valmistada rohejahu, mida siis loominguliselt kokkamisel kasutada.
Ürt sisaldab steroide, C-vitamiini, antioksüdante (tanniinid ja fenoolid), parkaineid, ligniini, flavonoide. Tänu tanniinide sisaldusele on kortslehel kootav toime ning see on aluseks tema allergilisi nahakahjustusi vähendavale mõjule.
Kortslehes on park- ja mõruaineid, salitsüülhapet, saponiine, erinevaid fenooliühendeid, orgaanilisi happeid ja fütosteriini.
Tarvitamine mõjub hästi nahale ja limaskestadele, ürdist valmistatud teega ravitakse premenstruaalsündroomi, üleliia vererohkeid menstruatsioone, sünnitusjärgseid tüsistusi ja ka üleminekuaastate vaevusi, seede- ja sooltehaigusi ning kõhulahtisust. (liigne tarvitamine võib põhjustada isegi kõhukinnisust)
Abi võib olla diabeedi ja pärmseene põhjustatud põletiku korral, kaalulangetamisel, podagra, reuma ja peavalude puhul.
Kasutasin kortslehte sünnitusejärgselt taastumiseks ürditeena. Pean ütlema, et tõesti tundus, et võttis vähemaks emaka kokkutõmmetest tingitud kõhuvalusid, parandas üldist enesetunnet ja suurendas piimaeritust.
Tee jaoks võta peotäis värskeid õisi ja lehti (või 1 spl kuiva droogi) suure tassi kuuma vee kohta, lase 10 minutit seista ja kurna. Joo hommikul ja õhtul. Allergiate korral 1 tass 3 korda päevas, ägenenud allergilise nahapõletiku korral 1 spl tõmmist iga 1,5- 2 tunni tagant. Kui on vann, võib julgelt lisada kortslehe tõmmist vannivette ja tunda end pärast sellist vanni eriti uuena.